"Чумацьким Шляхом" Агенція мандрів

«Козацькими стежками»: Холодний Яр – Суботів – Чигирин

12 травня, субота

 

Монумент на Замковій горіЧеркащина. Тут чи не кожен клаптик землі є свідком героїчної історії нашого народу. Козаччина, гайдамаччина, Холодноярська республіка…

Холодний Яр – це не лише великий природний лісовий масив, площею близько 7 000 гектарів, територія якого густо посічена ярами і балками, джерелами, струмками і невеличкими річечками. Це – місце унікальної краси, нескореності нашого духу, героїчних звитяг наших дідів та прадідів.

«Але чому ...І повіє вогонь новий з Холодного ЯруХолодний?» – запитаєте Ви. Можливо тому, що навіть у літню спеку тут панує свіжість і прохолода. Та у місцевих жителів є переконливіше пояснення: «Холодний Яр завжди «холодив спини» всіляким забродам і ворогам. Але для своїх героїв, «хрещених шаблями і кулями» – завжди був привітним, теплим і затишним». Згадаймо: у його розлогих дібровах відпочивали між численними походами козацькі війська; 1768 року під час Коліївщини, яке очолили Максим Залізняк та Іван Гонта, тут освячували ножі гайдамаки; у 1918–1922 роках у цих лісах та навколо них холодноярські повстанці боролися проти червоних та білих москалів; у 1941-1943 роках тут активно діяло з’єднання УПА «Холодний Яр».

Окремо варто згадати Мотронинський монастир і могутній тисячолітній дуб Максима Залізняка. Дивишся на їх велич і думаєш: «Якби будівлі та дерева вміли говорити – скільки б всього цікавого вони могли б нам розповісти!»

Богданова церква у Суботові (1845). Картина Тараса Шевченка

Богданова церква у Суботові (1845). Картина Тараса Шевченка

Суботів. У ХVII ст. це селище було родовим гніздом, а під час Визвольної війни ще й «заміською резиденцією Богдана Хмельницького. Тут було побудовано невелику фортецю, в якій – господарські, житлові та інші будівлі. Тут мешкала його родина, а також козацька старшина й челядь. На жаль, до нашого часу від маєтку зберігся лише фундамент, який наразі знаходиться під скляним куполом і дбайливо оберігається.

У 1651-1653 рр. Богдан Хмельницький власним коштом побудував Іллінську церкву й заповів поховати себе в її стінах.

Чигирин. Зараз – це невеликий районний центр, крізь який мальовничою стрічкою протікає річка Тясмин. А в роки Визвольної війни 1648-1654 під проводом Богдана Хмельницького – велике полкове місто, гетьманська резиденція, столиця України з населенням понад 50 тисяч жителів!

Місто було одне з найбільших у тодішній Україні. До нього входив Верхній Замок, що виконував роль головної оборонної цитаделі, і Нижнє місто – гарно укріплене передмістя. У Чигирині базувалася державна адміністрація, гетьманські уряд та резиденція, архів та військова канцелярія, монетний двір та скарбниця козацької держави. Тут проводилися великі козацькі ради та зібрання, прийоми іноземних послів, створювалися і впроваджувались в життя універсали…

Маршрут: Богуслав — Чигирин — Суботів — Холодний Яр  — Богуслав

Виїзд: 7.30

Вартість екскурсійної подорожі

Категорії громадян Дорослі Школярі, пенсіонери,  інші пільгові категорії*
Вартість, грн 390 360

*Школярі, пенсіонери, інші пільгові категорії – за наявності відповідних посвідчень.

Особам, котрі зібрали групу від 15 осіб – безкоштовно, за умови попередньої заявки (не пізніше 5 днів до відправлення) і оплати екскурсії.

Знижки на екскурсії для постійних клієнтів: для тих, хто їде з нами втретє та більше – 5%. При замовленні повідомте, на якій нашій екскурсії Ви вже побували.

До вартості екскурсійної подорожі входить:

  • проїзд автобусом;
  • страхування;
  • вхід та екскурсії: Холоднй Яр – Мотронинський монастир – городище скіфського часу – пам’ятні місця періодів Коліївщини, Холодноярської республіки – дуб Максима Залізняка; Суботів – «Іллінська церква» + «Замчище»; Чигирин – «Резиденція Богдана Хмельницького» + «Історія Замкової гори»;
  • робота супроводжуючого.